dojenje u nosiljci

Za mame koje doje jedno od važnijih pitanja prije kupnje nosiljke jest “Mogu li dojiti u ovoj nosiljci“? Ovo posebno zanima mame koje imaju stariju djecu i to s dobrim razlogom. 😀 Kratak odgovor jest: da! Prije nego što probate dojiti u nosiljci, pročitajte što vam savjetujemo.

Koja je najbolja nosiljka za dojenje?

Dojenje, nošenje i ples oko šipke! Kako? Ja ne znam, ali Mrs. Wrights Way zna!

Dojenje, nošenje i ples oko šipke! Kako? Ja ne znam, ali Mrs. Wrights Way zna!

Možete dojiti u bilo kojoj nosiljci! Nije potrebno kupovati novu nosiljku samo zbog toga. No, dojenje dok nosite dijete jest napredna vještina i prije nego što se u to upustite morate biti iskusni i u nošenju i u dojenju individualno!

Ako imate problema sa stavljanjem djeteta na dojku, pokušaji da to učinite u nosiljci ili u hodu još će vam više otežati namještanje bebe. Ako se osjećate nelagodno u nosiljci koju koristite i niste sigurni da dijete neće iz nje ispasti, nećete se vjerojatno usuditi još olabaviti nosiljku zbog dojenja. Isto vrijedi i za vašu bebu: i ona mora ovladati dojenjem i biti naviknuta na nošenje prije nego što joj ponudite dojku u nosiljci.

Kako dojiti u nosiljci?

Princip je isti neovisno o nosiljci koju koristite:

  1. olabavite nosiljku,
  2. spustite bebu niže prema dojci i/ili podignite dojku rukom prema bebi,
  3. prikačite bebu na dojku,
  4. kad je beba gotova, vratite je u početni položaj i sve ponovo zategnite.
Dojenje u slingu u položaju kolijevke. Slika: Breastfeeding consultants of San Diego

Dojenje u slingu u položaju kolijevke. Slika: Breastfeeding consultants of San Diego.

U slingu olabavite ringove i pridržavajući guzu djeteta spustite bebu niže prema dojci. Jednako kao što preporučamo nošenje u uspravnom položaju, preporučamo i da tako dojite. Ovako možete nahraniti i novorođenče, tako da ne morate bebu prebacivati u položaj kolijevke dok dojite, ali možete ako želite. Većina žena jednom rukom pridržava bebu u slingu dok doji, tako da vam nisu ruke u potpunosti slobodne, no barem se možete kretati dok dojite.

Meni se osobno nikad nije svidjelo dojenje u slingu. Bebu sam mogla nahraniti na jednoj dojci, no ako je trebalo ponuditi drugu dojku, morala sam premještati dijete ili skidati sling da ga stavim na drugo rame. Puno mi je draža bila bilo koja simetrična nosiljka jer sam mogla nahraniti dijete na bilo kojoj strani.

U marami je najčešće potrebno odvezati maramu i držeći krakove malo poskočiti i olabaviti da se beba pomakne niže. Onda možete ponovo zavezati maramu i ponuditi djetetu dojku. Kad beba završi, vratite ju više i sve zategnite. (Savjet: Front Cross Carry je zahvalan način vezanja za dojenje.)

Mei tai funkcionira na isti način kao marama. Budite oprezni da ne odvežete traku oko struka!

Dojenje u klokanici. Slika: Ergobaby

Dojenje u klokanici. Slika: Ergobaby.

Klokanice su moja omiljena vrsta nosiljki pa mi je tako i dojenje u njima bilo najlakše. Malo bih olabavila pojas oko struka i naramenice da spustim bebu, nahranila bih ga i poslije bih ga ponovo vratila u originalan položaj!

Pravila nošenja vrijede i kod dojenja!

Tijekom dojenja dijete se nalazi u nižem položaju no što se smatra sigurnim zbog nužde. Jednostavno ne možete podojiti dijete čija je glava viša od dojke. No, ostala pravila sigurnog nošenja još su uvijek važna:

1. Bebu morate vidjeti tijekom podoja.

Maramom, šalom, repom slinga ili kapuljačom možete pokriti dojku ili dio bebe, no nemojte u potpunosti pokriti bebu. Em želite vidjeti bebu da provjerite da je sve ok, em bebi treba dotok friškog zraka.

2. Bebi ne smije pasti brada na prsa.

Vaša dojka neće ugušiti bebu, čak i ako vam se čini da se nosić potpuno zabio u vas. Bebin nos se raširi na stranu kad se pritisne vrh nosa i napravi joj put zraka. No, loš položaj glave može bebi zatvoriti dišne puteve. Na bilo koji znak hroptanja, hrkanja ili sličnih zvukova, prekinite podoj i provjerite bebu.

3. Nosiljka mora podupirati bebu.

Morate sve olabaviti da namjestite bebu u položaj za dojenje, no u tom položaju beba ne bi trebala biti labava. Slobodno rukom pridržite bebu, nosiljku ili dojku! 

Zapamtite: Kad je beba završila podoj, vratite je u idealan položaj, čak i ako je zaspala! Što je beba manja, to je potrebno više opreza. Veća beba moći će sama pomaknuti glavu ako joj položaj ne odgovara ili bi vam mogla pomoći tako da sama pridržava dojku!

Odabir odjeće može vam pomoći u dojenju u nosiljci

Planirate li dojiti u nosiljci, razmislite i o odjeći koju nosite. Bit će vam teško dignuti majicu i spustiti grudnjak dok je beba zavezana za vas maramom. Generalno je najbolja opcija kombinacija grudnjaka za dojenje i majice za dojenje, no svakako isprobajte kombinaciju kod kuće prije nego što se u javnosti nađete u neugodnoj situaciji, posebno ako vam je neugodno dojiti u javnosti. Dojenje u nosiljci može biti vrlo diskretno!

Imate li kakav dobar savjet za dojenje tijekom nošenja ili želite s nama podijeliti svoje iskustvo, javite nam se u komentarima!

Featured image: Kelly ACS Photography

Ivy Gutierrez
Profili:
23 komentara
  1. Klara 7 godina ago

    sve ponovo zategnite. jako bitno 🙂 ja sam znala ostavljat labavo pa bi nošenje postalo bolno.

  2. snjeza 6 godina ago

    Cim dobijem nosiljku, ovo cu morati nauciti 🙂

  3. Milena 6 godina ago

    Veoma koristan tekst i vrlo jasno napisan.
    Kad dojite dete na zahtev i negde ste u kretnji, dojenje u nosiljci olaksava sve.

    I ja sam imala problem sa ring slingom isto. Ili sam samo bila baksuz da treba da ponudim uvek onu drugu dojku. 🙂

    U marami ide lakse. Naravno ne od pocetka, ali uigravamo se.
    I licno su mi kosulje (uz grudnjak za dojenje) sjajan izbor za dojenje u marami, najlakse tj. najbrze dodjemo do dojke.

  4. Lothario 6 godina ago

    Prema slikama i nekim pričama vidim da su marame super i za akitvnosti koje nisu samo šetnja. da li neko ima iskustva ili informacije da li su marame ok za aktivnosti poput manje zahtjevnog planinarenja i sl. aktivnosti?

    • Author
      Ivy Gutierrez 6 godina ago

      Jesu, ali naravno, pažljivo. Osoba koja nosi dijete mora biti svjesna toga da joj je balans poremećen. Uz to, ne savjetuje se nošenje djece prilikom bilo koje aktivnosti za koje je potrebna zaštitna oprema tako da imate i to na umu. Uživajte u prirodi!

  5. Katarina Spevak 6 godina ago

    Uvek preporucujem ovaj tekst mamama koje imaju bebe sa GER-om,mnogo manje bljuckanja bude.?

    • Author
      Ivy Gutierrez 6 godina ago

      Odlicna ideja. Meni to nije palo na pamet jer (srecom) nismo imali tih problema, ali ima logike. 🙂

  6. Tea Horvacki 6 godina ago

    Dobro proučen tekst prije mora, iako nisam mislila dojiti dok je bebs u RSu ili emeibaby jer sam početnik u nošenju. Ali za ručkom na plaži beba je prerano gladna, u RS na meni (kolica ostala u autu koji se zaključao, nedostupna). I u trenu sam postala napredna nositeljica!

  7. Monimo 6 godina ago

    Čini mi se da je ovo meni trenutno najkorisniji članak jer mi je to znanje jako bilo potrebno kad smo se nosili, a nisam znala. Ništa gore kad vidim da uživa u nošenju, a gladan je i moram ga izvaditi i pokvariti nam te trenutke. Sad znam za iduće. ?

  8. Lorena 6 godina ago

    jako korisne info za mene koja imam jednu Non stop malu sisavicu.. Poslušat ćemo savjete i nadati se malo dužim šetnjama 🙂

  9. Sanja 6 godina ago

    Probat cu nesto slicno (vezano uz dojenje) napraviti sa caboo-om jer se jos nisam bas ispraksirala sa maramom, a da budem dovoljno opustena za olabaviti “stisak” marame

  10. Jelena 6 godina ago

    Za mene je definitivno OVO bio najkorisniji clanak na Bebologiji <3

  11. Veronika 6 godina ago

    Definitivno najkorisniji clanak 🙂

  12. ana pukljak 6 godina ago

    Lakse mi je bilo dojit u slingu nego u marami,ne snalazimo se nikako jos u tome i na kraju uvijek sve odvezem i izvadim ga iz fwcc,pa onda ponovo.

  13. veselasica 6 godina ago

    moram priznati da je meni bilo gotovo nemoguce dojiti u ergu s umetkom, bila sam lijena nauciti se koristiri elasticnim koju sam dobila no tad nisam ni znala da postoje grupe poput babywearing, kada smo se rijesile umetka bilo je puno lakse dojiti u pogonu 😀

  14. Ana 6 godina ago

    Meni je ovo najkorisniji članak jer još nisam dojila ni s nosiljkom ni maramom. Sad još samo pogledati video i krenuti vježbati. 🙂

  15. andrea 6 godina ago

    mi smo se bome ispraksirali s dojenjem i u marami i u ergu, super clanak 🙂

  16. Josipa 6 godina ago

    Ovaj clank je spasio mene i moju gladnu curicu jer cim se namjestimo u mei tai ona postane gladna 🙂

  17. Ema 6 godina ago

    Bas sam se pitala kako cu dojiti kad pocnem nositi dijete ? Super tekst

  18. Nikolina Dolfić 6 godina ago

    Ovaj članak mi je bio jako koristan kad sam tek počela nositi bebačicu u klokanici. Ponovno sam mu se vratila kad smo nabavili maramu. U marami nam je sve teže, ali bit će bolje, praksiramo se 🙂

  19. Katarina Vuletic Svinarcuk 6 godina ago

    Jako koristan tekst, imamo nosiljku ali se nadam da cemo nabaviti i maramu pa da vidimo kakav je osecaj 🙂

  20. Maja 6 godina ago

    Jako koristan clanak!

Leave a reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

*

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

© 2023 Bebologija was founded in 2015 by Ivana Ivy Gutierrez.

or

Log in with your credentials

Forgot your details?