Svaki roditelj želi svom djetetu samo najbolje, a mladi i neiskusni roditelji često se pitaju hoće li nečime naškoditi svom djetetu. “Hoću li ga primiti pravilno, hoće li ga nažuljati pelena, kako ću mu ugurati glavu u otvor majice?” Naravno, takvi su strahovi prisutni i kod nošenja djece i pitate se “Je li je moje dijete sigurno u nosiljci?” Postoje nekoliko jednostavnih pravila koja će osigurati da je vaše dijete sigurno u nosiljci svaki put kad ga u nju stavite.
Uz to, važno je prilikom nošenja imati na umu da ipak držite dijete (iako su vam ruke slobodne) i da se ne možete ponašati kao da nemate dijete u rukama. Čak i kad se pobrinete da je vaše dijete u idealnom položaju tijekom nošenja, vaš oprez ovdje ne prestaje. Nošenje djeteta utječe na vašu ravnotežu, a djetetu daje novu perspektivu i pristup novim stvarima. Dijete na vašim leđima moglo bi dohvatiti neki predmet (poput kuhinjskog noža) bez vašeg znanja. Pročitajte na što je dobro pripaziti prilikom korištenja bilo koje nosiljke.
Pravila za sigurno nošenje
Najčešća pravila izražavaju se u ABC ili TICKS formi, ovisno o tome dolaze li od američkog Babywearing Internationala (kraća verzija) ili britanske Babywearing UK organizacije.
Kraća, američka verzija: ABC
- A – Airway: Dijete uvijek mora imati bradu odmaknutu od prsa te dovoljno zraka kako bi moglo disati. Maknite tkaninu s bebinog lica i držite dijete dovoljno blizu da ga možete poljubiti.
- B – Body positioning: Nosiljka bi trebala dijete držati u idealnom položaju ovisno o djetetovoj dobi i motoričkom razvoju te sprečavati da se dijete iskrivi. Koljena bi trebala biti iznad guze, a težina bi djetetu trebala biti na bedrima i guzi.
- C – Comfort: Nosiljka mora biti udobna i bebi i osobi koja ju koristi. Ukoliko vam nije udobno ili se ne osjećate sigurno sa svojom nosiljkom, potražite pomoć.
Duža, britanska verzija: TICKS
- T – Tight: Nosiljka mora držati dijete što je bliže moguće osobi koja ga nosi. Ako se dijete nosi labavo, ono se može opustiti u nosiljci i tako si otežati disanje, a taj položaj naporniji je za leđa nositelja.
- I – In view: Uvijek biste trebali moći vidjeti dijete u nosiljci. Tkanina ne smije ići preko bebinog lica, a u položaju kolijevke dijete ne smije biti okrenuto prema vama.
- C – Close enough to kiss: Djetetova glava trebala bi biti što je moguće bliže vašoj bradi. Trebali biste moći poljubiti čelo ili glavu svog djeteta samo laganim spuštanjem glave.
- K – Keep chin off their chest: Dijete nikad ne bi trebalo biti u položaju koji mu stavlja bradu na prsa. Uvijek biste trebali moći staviti barem jedan prst između bebine brade i prsa.
- S – Supported back: Djetetova leđa trebala bi imati čvrstu potporu u uspravnom položaju, a tijelo djeteta trebalo bi biti okrenuto prema osobi koja ga nosi. Ako možete dijete pritisnuti rukom još bliže k sebi, onda nosiljka nije dovoljno čvrsto stisnula dijete uz vas. Važno je pravilno postaviti dijete u položaj kolijevke s guzom u najdubljem dijelu slinga/marame tako da nije presavijeno na pola.
- Zašto okrenuti autosjedalicu suprotno od smjera vožnje? - 9. 8. 2017.
- Imenovanje nošenja djece i nosiljki za djecu na hrvatskom jeziku - 23. 3. 2017.
- Kakve veze imaju klokani s nošenjem djece i klokanicama? - 20. 3. 2017.
Svaki roditelj prije nosenja bi trebao procitati ovaj clanak.
Svi članci o nosenju su bitni, ali ipak sigurnost je na prvom mjestu <3
Wow, stvarno korisne informacije za roditelje koji se pripremaju na kupnju nosiljke 🙂