Slično kao što nošenje djece ljeti predstavlja izazov zbog visokih temperatura, nošenje djece zimi zna biti posebno nezgodno. Roditelji se često brinu kako da obuku dijete, a da svejedno stane u nosiljku ili razmišljaju o kupnji posebnih pokrivala za nosiljke od vune ili flisa.
Može biti korisno ako imate čime pokriti cijelu nosiljku, no to svakako nije nešto na što morate trošiti novac. Podsjećam vas da vaše tijelo grije na 36-37 stupnjeva i da ste vi najbolji grijač koji imate za vlastito dijete! Dobar odabir garderobe koju već imate u kući pomoći će da je i vama i bebi toplo i ugodno cijelu zimu, a ruke će vam biti slobodne za držanje kišobrana. 😉
Savjeti za nošenje djece zimi
Prije svega, uvijek pazite da je vaše dijete sigurno u nosiljci. Važno je da uvijek možete vidjeti svoje dijete, da ono ima slobodan dotok friškog zraka (pokrivanje glave i lica opasno je jer ne želite da dijete diše isti zrak koji je izdahnulo), te da možete staviti dva prsta između djetetove brade i prsa (tako ste sigurni da djetetov položaj neće spriječiti prolazak zraka kroz dišne puteve).
Dijete možete nositi ispod ili iznad vlastitog kaputa/jakne. Moja je preporuka da, kad god možete, dijete nosite ispod svoje jakne. Ovo je posebno važno ako pričamo o manjem dojenčetu koje još nema dobru kontrolu glave, vrata i trupa. Sigurna nosiljka drži vaše dijete čvrsto u idealnom položaju, a debela ili pufasta odjeća mogu vas spriječiti u tome. Slično kao što dijete ne treba u takvoj odjeći biti u autosjedalici (već se preporuča dekica preko autosjedalice), ne treba biti niti u nosiljci.
Ako imate starije dijete za koje znate da ćete ga morati tijekom šetnje spustiti van (jer želi hodati ili jer idete u park da se igra), možete ga nositi preko svog kaputa, u vlastitoj jakni ili skafanderu. Pripazite samo na činjenicu se puno zimske odjeće radi od materijala koji se skliže: bit će vam teže zamotati maramu ili zategnuti sling preko velike, skliske pernate jakne.
Kako se obući kad nosite dijete ispod svoje jakne?
1. Dijete obucite slojevito.
Ovo je možda očit savjet, no lako se zaboravi. Dijete koje je stisnuto uz vas ne treba biti obučeno posebno toplo. Pamučna odjeća dugih rukava dovoljna je jer će vaše tijelo grijati dijete. No, kad dijete izvadite iz nosiljke, dobro će vam doći jaknica ili vestica pa ih ponesite sa sobom u torbi.
2. Zaštitite glavu, ruke i noge.
Mala djeca najveći dio tjelesne topline gube preko glave. Pazite da ponesete kapicu i držite je djetetu na glavi. Imate li starije dijete koje skida kapicu, sretno! 🙂 Novorođenčad drži ruke uz tijelo pa ih uglavnom nije potrebno dodatno utopliti, no ako imate starije dijete koje voli izvaditi ruke iz nosiljke, ponesite rukavice!
Ovisno o dužini vaše jakne ili kaputa, mogle bi vam dobro doći i “nogalice” (baby leggings, štucne). Ja ih volim obući djetetu ispod hlačica jer se hlačice često dignu u nosiljci i otkriju djetetu golu kožu. Ovako sam sigurna da mu nije hladno, a i kod presvlačenja pelena ne razgolitim dijete skroz.
3. Topli sloj odjeće podijelite s djetetom.
Pokušajte dijete držati što bliže vlastitom tijelu pa ako oblačite veste ili fliseve, podijelite ih s djetetom i obucite ih preko nosiljke. Isto, naravno, vrijedi i za jakne i kapute. Nemate li vlastitu jaknu par broja veću, pogledajte jeste li kupovali trudničke jakne ili pokušajte posuditi od većeg muža, brata ili oca. Ponovo, pazite da uvijek vidite djetetu lice!
4. Cipela glavu čuva! Doslovno.
Ne želite li gurati kolica po snijegu i ledu, pripazite i kod izbora cipela. Nemojte koristiti cipele s ravnim i skliskim džonom ako znate da ćete hodati po mokrom lišću ili poledici. Važno je da koračate čvrsto i sigurno, a ako je potrebno – pridržite se za ručku pokraj stepenica ili zgradu kraj koje prolazite. Duboki snijeg zna biti sigurniji put od utabane staze.
5. Oprezno s vlastitim šalom.
Ako ne koristite posebnu jaknu za nošenje djece, morat ćete jaknu zakopčati samo do djetetove glave, a ne i preko. To znači da će vaš vrat ostati okriven. Umotajte se nekim šalom, no pazite da vaš šal ne pada djetetu na lice. Ako imate staru vestu ili dolčevitu, možete i samo odrezati gornji dio koji vam ide oko vrata i nositi ga kao šal.
6. Često provjeravajte dijete.
Pazite da se dijete ne ohladi ili pregrije dok ga nosite. Provjeravajte često ima li dijete još uvijek kapu, slobodan dotok zraka, jesu li mu skliznule čarapice i štucne, da li je izvadilo van ručicu. Ja nemam posebne jakne za nošenje zimi pa nisam nikad nosila dijete na leđima, već mi je cijelu zimu bio na prsima: tako sam ga uvijek imala na oku.
Koju nosiljku odabrati?
Ponovo ponavljam, ne morate kupovati novu nosiljku zbog zime. Ako možete birati, preporučila bih vam nešto u što možete lako i brzo staviti dijete, po mogućnosti bez da se povlači po podu po blatu i bljuzgi. To može biti sling, klokanica ili već zavezana marama.
Ako još niste isprobali Front Cross Carry, sad bi bilo zgodno vrijeme da ga uvježbate. Ovaj način vezanja marame posebno je zgodan jer dijete možete ubaciti i izvaditi iz marame bez da ju razvezujete i ponovo vežete. Uz to, relativno je jednostavno dojiti u njemu pa bi vam to mogao biti dodatni bonus.
Što kupiti za nošenje djece zimi?
To što ne morate trošiti novce, ne znači da ne možete. 😉 Ako vas svrbi džep ili vas netko pita što da vam donese za poklon :poklon: (Božić, rođendan, babinje), evo nekoliko ideja:
- zaštita za nosiljku – Ergobaby ima u ponudi zimsku ili vodonepropusnu zaštitu za nosiljku. Slična zaštita je i Caboo Cocoon od Close Parenta koja je preporučljiva samo za tanke nosiljke zbog malih kopčica.
- flis za nošenje djece – LennyLamb proizvodi relativno povoljne fliseve za nošenje djece, s ili bez rukava. Navodno bi se oni uskoro mogli naći u ponudi i u Eko Butiku.
- jaknu ili kaput za nošenje – Didymos na svojoj stranici nudi prekrasne kapute koji se mogu koristiti za nošenje ili u trudnoći. LennyLamb ih također ima u ponudi, po nešto povoljnijoj cijeni.
Imate li vi neki poseban trik? Podijelite ga s nama u komentarima!
- Zašto okrenuti autosjedalicu suprotno od smjera vožnje? - 9. 8. 2017.
- Imenovanje nošenja djece i nosiljki za djecu na hrvatskom jeziku - 23. 3. 2017.
- Kakve veze imaju klokani s nošenjem djece i klokanicama? - 20. 3. 2017.
Super članak! Nedavno smo se počeli nositi i baš sam se pitala kako će to funkcionirati zimi. Mislim da će nam moja trudnička jakna biti taman. 🙂
Hvala na divnim savetima kao nositi bebe zimi.
Jako korisna uputstva i saveti. Zima nam se priblizila… Brrrr 🙂
Korisni savjeti, taman nam dolazi prva zima 🙂
Pregrst korisnih savjeta na jednom mjestu. Kako dolazi zima svi, pa tako i ja, pitamo se kako obuci dijete i sebe da nam nije prevruce ni hladno. U ovom tekstu nasla sam mnogo dobrih ideja. Preporucam procitati.
Ovo je definitivno najkorisniji clanak jer je jako vazno da bebe budu dobro i ugodno opremljene tijekom nosenja. Meni je svakako pomogao, vec je zazimilo tako da mi vec koristimo trudnicku deblju jaknu i bodi bez rukava ispod bodija dugih rukava i bude nam ugodno u tome, a na nogice hlace malo duzih nogavica. Hvala na savjetima! :*
Ovo je definitivno najkorisniji clanak jer je jako vazno da bebe budu dobro i ugodno opremljene tijekom nosenja. Meni je svakako pomogao, vec je zazimilo tako da mi vec koristimo trudnicku deblju jaknu i bodi bez rukava ispod bodija dugih rukava i bude nam ugodno u tome, a na nogice hlace malo duzih nogavica. Hvala na savjetima! :*
Super članak! Moja preporuka za lijepe i povoljne jaknice za nosiljke od firme Petiks.Štite od hladnoće i zime a i lijepe su. Super ljubazni i imaju stvarno divne proizvode.